Въпреки икономическата нестабилност и геополитическите сътресения, световната енергийна трансформация не само не забавя ход, но дори ускорява темпа си. Според последния годишен доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ), глобалните инвестиции в енергийния сектор ще достигнат рекордните 3,3 трилиона долара през 2025 г. – ясен знак за промяната в глобалните енергийни приоритети.

Чистата енергия печели надмощие

Основната движеща сила зад този инвестиционен ръст е секторът на чистата енергия – включващ възобновяеми източници, ядрена енергия, батерии за съхранение и електрификация. Очаква се той да привлече 2,2 трилиона долара, или повече от два пъти повече от предвидените инвестиции в изкопаеми горива.

„Икономическата и политическа несигурност създава предпазливост у инвеститорите, но в повечето случаи това не е спряло развитието на вече започнати проекти“, подчертава изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

Слънцето и батериите – звездите на прехода

Най-голям бенефициент ще бъде слънчевата енергия, с прогноза за 450 милиарда долара инвестиции през 2025 г. В същото време, разходите за съхранение на енергия в батерии – ключов компонент за балансиране на възобновяемите източници – се очаква да достигнат 66 милиарда долара.

Въпреки това, технологията на батериите все още изостава спрямо темповете на развитие на соларните и вятърните системи – предизвикателство, което правителства и частни инвеститори ще трябва да адресират.

Срив в инвестициите в петрол и газ

Контрастът е ясен – инвестициите в добив на петрол се очаква да спаднат с 6% през 2025 г., заради по-ниски цени и променени прогнози за търсенето. Това е ясен сигнал, че глобалният енергиен пазар се отдалечава от зависимостта си от изкопаемите горива.

Същевременно инвестициите в електроенергийни мрежи, макар и нараснали с над 20% през 2023 г., остават под необходимите нива – 400 милиарда долара годишно, според МАЕ. Това крие риск за енергийната сигурност, ако не бъдат увеличени до равнището на инвестициите в производство.

Европа в челните редици

Европейският съюз се откроява като лидер в прехода към чиста енергия, отчасти под натиска на енергийната криза, предизвикана от руската инвазия в Украйна. За всеки 1 долар, вложен в изкопаеми горива, ЕС инвестира над 10 долара в чиста енергия – впечатляващо съотношение.

Водещи примери са:

Дания и Германия – в челото на вятърната енергия;

Испания – лидер в соларната енергия, с рекордно ниски цени на електроенергията в пиковите моменти;

Нидерландия, Германия, Италия, Финландия и Гърция – които изградиха или наеха плаващи терминали за втечнен природен газ (FSRU), като част от усилията за отказ от руски газ.

Препятствия по пътя

Докато развитите страни правят огромни крачки, много развиващи се икономики все още се затрудняват да мобилизират капитал за нужната енергийна инфраструктура. Проблеми с веригите на доставки, липса на трансформатори и бюрократични пречки също забавят напредъка в изграждането на нови електропреносни мрежи.

Преход, който не може да бъде спрян

Докладът на МАЕ ясно очертава глобална тенденция: енергийното бъдеще е възобновяемо, електрифицирано и устойчиво. Въпреки предизвикателствата, инвестиционният климат показва решимостта на света да постигне енергийна трансформация – не като алтернатива, а като единствен път напред.

ЕС и водещи икономики поставят летвата високо, но истинската битка ще бъде да се осигури глобална справедливост в прехода – така че всяка държава, независимо от икономическия си статус, да може да бъде част от едно по-чисто и устойчиво енергийно бъдеще.

Качествени мъжки дрехи на достъпна цена от онлайн магазин Sybrelo си грабни сега.

Станете почитатели на Dividento.com във Facebook