Собствениците на ресторанти и заведения в България излизат с категорично искане – намаляване на ставката по ДДС до 9% и запазването ѝ като постоянна. Те предупреждават за възможни протести, ако това не бъде взето предвид при предстоящото гласуване на държавния бюджет.

Браншовите организации настояват за среща с лидера на партията-мандатоносител Бойко Борисов, както и с членовете на Съвета за съвместно управление. Според тях диференцираната ставка на ДДС, въведена по време на пандемията, е дала положителен ефект, като е спомогнала за изсветляването на сектора и е довела до значително по-високи приходи в държавния бюджет.

По данни на Сдружението на заведенията, след въвеждането на 9% ДДС приходите от ресторантьорския сектор в бюджета са нараснали с 200 милиона лева годишно. Въпреки това, секторът остава разделен – докато хотелите се облагат с 9% ДДС, заведенията извън хотелските комплекси продължават да плащат 20%.

Представителите на ресторантьорския бранш поставят остър въпрос: „Защо от 12 години секторът е разделен наполовина?“. Те смятат, че различното данъчно третиране на заведенията в и извън хотелите създава неравнопоставеност и изкривява конкуренцията.

Ако исканията на заведенията не бъдат удовлетворени, браншът предупреждава, че ще пристъпи към протестни действия. Намаляването на ДДС до 9% и запазването му като постоянна ставка остава ключов приоритет за ресторантьорите, които виждат в него възможност за устойчиво развитие на сектора и по-голяма финансова стабилност за бизнеса.

Предстои да се види дали правителството ще откликне на този призив и дали ще се предприемат законодателни промени в полза на ресторантьорския бранш.

Качествени мъжки дрехи на достъпна цена от онлайн магазин Sybrelo си грабни сега.

Станете почитатели на Dividento.com във Facebook