Цената на кафето продължава да изненадва както любителите, така и анализаторите, тъй като не дава никакви признаци за стабилизиране. Напротив, перспективите сочат, че ще са необходими години, за да се нормализира глобалният пазар на тази обичана напитка.

През последните месеци фючърсите на сорта арабика – най-популярният вид кафе в света – достигнаха рекордни стойности. В края на ноември цената му достигна 7,67 долара за килограм, което е най-високото ниво от почти 50 години. Подобна стойност беше отчетена за последен път през 1977 г., когато снежни бури унищожиха голяма част от реколтата в Бразилия.

Арабиката, ценена заради своя мек и деликатен вкус, съставлява между 60% и 70% от световния пазар на кафе. Тя е предпочитан избор за приготвянето на еспресо и други бариста стилове кафе. От друга страна, сортът робуста, известен с по-силния си горчив вкус, също бележи рекордни цени през ноември, които продължават да се задържат високи.

Основната причина за поскъпването на кафето е изключително неблагоприятният климат. През последните години ключови региони, където се отглежда кафе, са засегнати от екстремни метеорологични условия. Сушата и високите температури през 2023 г. нанесоха сериозни щети на производството в Бразилия – най-големият производител на кафе в света.

През август и септември страната беше обхваната от най-тежката суша от 70 години насам. Според Министерството на селското стопанство на САЩ добивите за пазарната година 2024/25 г. ще спаднат с 5,8%, което ще доведе до 66,4 милиона тона кафе (в 60-килограмови торби). По-конкретно, очаква се производството на арабика да намалее до 45,4 милиона торби, а на робуста – до 21 милиона.

Ситуацията се усложнява от нарастващото глобално търсене на кафе. През последните години Китай отбелязва значителен ръст в потреблението на тази напитка. Това, в комбинация с климатичните предизвикателства, прави трудно за производителите да отговорят на търсенето.

Специалистите предупреждават, че заради ограничените региони, подходящи за отглеждане на кафе, ситуацията ще се влоши. Кафето се отглежда основно в тропичния пояс, а Бразилия, Виетнам, Колумбия и Етиопия са основни производители. Заедно Бразилия и Виетнам осигуряват 56% от световното производство, което ги прави изключително важни, но и уязвими за глобалния пазар.

Италиански дифузер от SELYNTA си вземи сега.

Станете почитатели на Dividento.com във Facebook