През третото тримесечие на 2024 г. индексът на цените на жилищата (ИЦЖ) в България отбеляза сериозно ускорение, като на годишна база се увеличи с 16.5%. Това е с 1.4% повече в сравнение с предходното тримесечие, когато растежът беше 15.1%. Поскъпването засяга както новите жилища, така и съществуващите. Новопостроените имоти поскъпнаха с 16.7%, докато цените на съществуващите жилища нараснаха с 16.5%. Тези резултати бяха представени в анализа на Българската народна банка (БНБ) в рамките на изданието „Икономически преглед“.

Най-голямо ускорение на темпа на растеж на цените на жилищата беше наблюдавано в някои областни градове, като в Стара Загора и Пловдив увеличението е особено изразено. Това показва, че поскъпването на имотите не е ограничено само до столицата София, а обхваща и други големи и динамично развиващи се населени места в страната.

Факторите, които подкрепят растежа на цените на жилищата, са няколко. Една от основните причини е увеличаването на доходите от труд в страната, което осигурява на домакинствата повече финансови възможности за покупка на имоти. Наред с това, силната кредитна активност, подкрепена от исторически ниските лихвени проценти по новите жилищни кредити, също стимулира търсенето. В условията на такава лесна достъпност до финансиране, много хора решават да инвестира в недвижими имоти.

Друг важен фактор е ситуацията на спестяванията в икономиката. Отрицателните реални лихвени проценти по депозитите ограничават възможностите за инвестиции в по-стабилни и доходоносни финансови инструменти. Това принуждава много хора да насочват спестяванията си в имоти, които се разглеждат като сигурна и доходоносна инвестиция в дългосрочен план.

Растежът на цените на жилищата е подкрепен и от по-оптимистичните нагласи на домакинствата по отношение на придобиването на ново жилище. Все повече хора смятат, че е благоприятен момент за покупка, като се отчитат както ниските лихви, така и стабилността на икономиката. Данните показват, че обемът на сключените сделки за покупко-продажба на имоти е нараснал с 7.1% на годишна база през третото тримесечие на 2024 г., което също поддържа цените на високи нива.

Въпреки силния растеж на цените, има и фактори, които ограничават темпа на поскъпване. Един от тях е спадът в разходите за строителство на нови сгради. През третото тримесечие на 2024 г. разходите за строителство намаляха с 4.9% на годишна база, след като през предходното тримесечие бе отчетен растеж от 4.1%. Това може да се дължи на различни фактори, включително покачването на цените на строителните материали и ограниченото предлагане на нови имоти.

Търсенето на жилища в България изглежда ще продължи да бъде подкрепяно от различни икономически фактори, но е важно да се следят внимателно данните за строителството и състоянието на кредитния пазар. Също така, фактори като промени в политическата обстановка или глобалните икономически тенденции може да окажат влияние върху бъдещето на пазара на недвижими имоти.

Трябва да се отбележи, че всеки пазарен цикъл има своите върхове и спадове, а жилищният пазар не прави изключение. Засега, обаче, тенденцията за повишаване на цените на имотите продължава, като икономическите условия в страната изглеждат благоприятни за този процес.

Въпреки че темпът на растеж на цените на жилищата може да се забави в бъдеще, предвид силната икономическа активност и благоприятните условия за инвестиране в недвижими имоти, пазарът на жилища в България ще продължи да бъде динамичен и привлекателен за купувачи и инвеститори.

Качествени мъжки дрехи на достъпна цена от онлайн магазин Sybrelo си грабни сега.

Станете почитатели на Dividento.com във Facebook