Земята у нас отдавна не е просто площ за обработване – тя е бизнес, инвестиция и престиж. Това ясно показват последните данни на Националния статистически институт за 2024 година: арендатори в някои райони на страната са готови да платят рекордните 108 лева на декар за правото да обработват земя. Най-високата арендa е отчетена в община Балчик, където черноземните ниви на Добруджа са се превърнали в своеобразен „черен златен фонд“ за агробизнеса.

Добруджа – житницата със златни аренди
В Североизточна България – и особено в Добруджа – се оформя ясен ценови връх. Добрич и Добрич-селска вървят по петите на Балчик с по 95 лева на декар, а Генерал Тошево и Каварна не изостават със стойности от 87–88 лева. Дори в Исперих арендите надхвърлят 90 лева, което показва устойчив интерес и силен натиск върху цените в този регион.

Обяснението не е изненадващо – тук почвите са едни от най-плодородните в Европа, климатът е благоприятен, а инфраструктурата добре развита. В допълнение, големите аграрни компании се конкурират за ограничените парцели с висока производителност, което допълнително надува наемите.

Североизточна България – лидер не само по добиви
Извън Добруджа, интерес предизвикват още няколко общини в Североизточна България: Дулово регистрира средна аренда от 99 лева за декар, Главиница – 88 лева, а Сливо поле – 86 лева. Това са райони, където зърнопроизводството и индустриалното земеделие са ключови икономически двигатели.

Южна и Централна България: големите разлики
Контрастът обаче е поразителен. В редица общини в Южна и Централна България арендните цени буквално се сриват. В Карлово, например, декар се отдава само за 19 лева, а в Габрово и Дряново – едва 15 лева. В Котел – 22 лева. Това са райони, където земеделието има по-ограничено значение, а терените често са хълмисти, слабо обработваеми или със затруднен достъп до пазарите.

Защо има такива разлики?
Разликите в арендните цени се дължат на редица фактори – качество на почвата, напояване, размер и комасираност на парцелите, близост до пазарна инфраструктура, но също и на регионалната конкуренция. В райони, където търсенето на земя е високо, а предлагането ограничено, арендите скачат. В други, където земята не е основен поминък или има по-слабо развито земеделие, наемите остават символични.

Земеделската земя в България се превръща в огледало на икономическите различия по региони. Докато в Добруджа арендатори се борят за всяко парче чернозем, в други части на страната земята все още чака своята икономическа реализация. Арендните цени не просто отразяват стойността на земята – те показват къде е фокусът на модерното българско земеделие.

Качествени мъжки дрехи на достъпна цена от онлайн магазин Sybrelo си грабни сега.

Станете почитатели на Dividento.com във Facebook