През последните години златото се утвърди като една от най-сигурните инвестиции, а през 2024 г. централните банки по света засилиха своето търсене на благородния метал. Според данни на Световния съвет по златото (World Gold Council), през тази година те са закупили над 1000 тона злато, което оказа съществено влияние върху поскъпването му. Сред най-активните купувачи са били централните банки на Полша, Турция, Индия и Китай. Този тренд ясно показва, че големите икономики залагат на златото като надежден актив в несигурните времена.

Как функционира търговията със златни украшения?

Докато централните банки купуват злато в чиста форма, много хора се питат дали златните бижута са добра инвестиция. Когато клиент предложи за продажба златно украшение, търговците се интересуват единствено от количеството чисто злато, вложено в него. Хенрик Маркс, експерт от „Хереъс Прешъс Металс“, подчертава, че нито дизайнът, нито възрастта на бижуто играят роля в определянето на цената му. Важен е само процентът на злато, който може да бъде извлечен след претопяване.

„Ние плащаме единствено цената на златото, което ще бъде получено след претопяване. За нас няма никакво значение дали става въпрос за красиво колие или старо кюлче. Търговията със злато работи по тези принципи“, обяснява ръководителят на отдела за благородни метали към „Хереъс Прешъс Металс“.

Златото – инвестиция или капан за неопитните?

На фона на глобалното търсене на злато много хора, които не са експерти в сферата, започват да се питат дали златните украшения са добра инвестиция. Търговците на благородни метали купуват и претопяват бижута, след което ги препродават под формата на кюлчета на централните банки и големи инвеститори. Въпреки това, експерти предупреждават, че бижутата не са най-добрият начин за дългосрочно съхранение на стойност.

Давид Супес, търговец на старинни предмети и водещ на германско телевизионно шоу, съветва хората да бъдат внимателни с инвестициите си в златни бижута. „Не мисля, че бижутата са идеалната инвестиция, защото не е толкова лесно да ги обърнете в пари, ако спешно се нуждаете от финансови средства“, споделя той.

Какво предстои за пазара на златото?

Очакванията на пазарните анализатори са, че цената на златото ще продължи да нараства, особено ако търсенето от страна на централните банки остане високо. Несигурността на глобалните финансови пазари прави златото все по-предпочитан актив за защита на капитала.

В крайна сметка, за обикновените инвеститори ключовият въпрос остава: дали златото е сигурно убежище или просто поредната пазарна еуфория? Докато големите институции продължават да трупат златни резерви, малките инвеститори трябва внимателно да обмислят своите стъпки, за да избегнат нежелани финансови загуби.

Качествени мъжки дрехи на достъпна цена от онлайн магазин Sybrelo си грабни сега.

Станете почитатели на Dividento.com във Facebook